Nezaradené

Všetko o piercingoch

Piercingy sa tešia nevídanej obľube. Zreteľne viditeľné aj nenápadne ukryté, vo všetkých tvaroch a veľkostiach, skrášľujú tváre starých i mladých. Viete, kde majú pôvod, ako sa aplikujú, čo je ich sekundárnym účelom, alebo v akých nevšedných formách sa objavujú?

Nielen lepšie vyzerať, ale aj upútať pozornosť, či dokonca vyjadriť určitý názor patrí k podnetom, ktoré vedú dámy aj pánov k rozhodnutiu nechať si prepichnúť kožu šperkom. S rastúcou popularitou piercingov pribúda aj spôsobov ako (alebo kam) si ich nechať aplikovať. A prirodzene členité miesta tváre, v kombinácii s rôznymi tvarmi šperkov, na to poskytujú celý rad možností.

Prepichnutie kože je druhom malej kozmetickej operácie. Mal by ho preto vykonávať odborník a riadiť sa pri tom hygienickými zásadami. Rovnako prísne kritériá by mal spĺňať aj šperk, ktorý bude do kožného otvoru vložený.

Jedným z prvých a najčastejších otázok ohľadom piercingu je, či to bolí. Odpoveď väčšinou závisí najmä od individuálneho prahu bolesti. Sú však miesta, napríklad časti ušnej chrupavky, ktorá bolí viac ako iné. Za predpokladu, že bol ambulantný zákrok vykonaný odborne, bolesť po prepichnutí postupne utíchne. Od odbornosti estetického chirurga sa odvíja aj hrozba prípadných pooperačných komplikácií.

Riziká spojené s piercingom nie sú vôbec zanedbateľné. Patria k nim alergické reakcie, kožné infekcie, nečakané jazvy, krvou prenosné choroby aj nežiaduce trhliny neskôr, pri nosení šperku.

Kvalitný a bezpečný piercing preto nie je doménou kozmetických salónov, ale špecializovaných ambulancií. Používané nástroje, ich sterilizácia, poznatky a skúsenosti, alebo schopnosť predvídania prípadných komplikácií hovoria jednoznačne v ich prospech.

Zákrok v prevedení vyškoleného profesionála neprebieha pomocou nastreľovacej pištole, ale použitím na tento účel určenej ihly, ktorú je možné dostatočne sterilizovať. Veľmi tiež záleží na čistote a hygienických štandardoch v prostredí, kde k zákroku dochádza. Rukavice, rúška ani sterilné jednorazové pomôcky by nemali chýbať.

 

Debata o tom, či je bezpečnejšie používať ihlu alebo nastreľovacia pištoľ sa vyvíja jednoznačne v prospech ihly. Nie je len hygienickejšia, ale chirurg nad ňou má aj lepšiu kontrolu a prepichovanie je menej traumatizujúce. Kurzy, ktoré musia absolvovať tí, ktorí chcú piercing profesionálne vykonávať ihlou sú tiež dlhšie, kvalitnejšie a idú viac do hĺbky. Licencovaný odborník pracujúci ihlou by preto mal mať spravidla lepšie znalosti ako niekto, kto pracuje nastreľovacou pištoľou. „Výhodami“ piercingu pomocou pištole je, že je lacnejšie a pohodlnejšie.

Starostlivosť o novo vytvorený kožný otvor nesmie byť zanedbaná ani po zákroku. Miesto musí byť vždy čisté, je nutné vyhýbať sa bazénom, saunám a podobným priestorom s vysokou vlhkosťou. So šperkom sa tiež musí pohybovať čo najmenej. 

Dezinfekcia alkoholom alebo roztokom peroxidu vodíka sa neodporúča, pretože vysušuje. Lepším riešením môžu byť hojivé krémy, ale odporučiť by ich mal kožný lekár. Zlým zvykom je prikladať blízko k hojacim sa uchom telefón alebo do neho vkladať slúchadlá.

Čo sa týka druhov materiálu obsiahnutých v časti šperku, ktorá je v priamom styku s pokožkou, najvhodnejšími sú čisté kovy a ich zmesi (bez obsahu niklu) – 14 a viac karátové zlato, platina, titán, niób a chirurgická oceľ. Striebro nie je najlepšou voľbou, pretože len zriedka býva dostatočne čisté, a aj také rýchlo na povrchu oxiduje.

Výtvory zo skla, organických materiálov (drevo, kosť), bioplastov a silikónu lákajú tvarovou variabilitou, ale z hygienického hľadiska nie sú ideálne .  

Piercing ucha

Zrejme najtradičnejším miestom na piercing je ucho. Od úplne bežných náušníc v laloku, cez variácie lemujúce vonkajší okraj ušnice, až po kúsky vložené do ich vnútorných častí – skrášľovanie uší šperky má celé spektrum zaujímavých podôb.

A čo viac, ušnica je tiež časťou tela s mimoriadne hustou koncentráciou akupunktúrnych zón, ktoré môže piercing narušiť. Každý, kto má pri voľbe presného miesta piercingu obavy z jeho neprimeraného zásahu do týchto zón, by ho mal najskôr konzultovať s akupunktúrnym špecialistom. Ten po zvážení zdravotného stavu a prípadných citlivých bodov odporučí najlepšie miesto na prepichnutie.

Piercing ušného laloka je relatívne bezbolestný, dobre sa hojí a dá sa doň vložiť mnoho druhov náušníc. Lalok je možné prepichnúť priečne (klasická dierka), aj horizontálne, čo je spôsob vhodný napríklad na nosenie dlhšej „činky“ – tá prechádza lalokom zľava doprava a na oboch vyčnievajúcich koncoch je vidieť len jej ornamentálne ukončenie. Do laloku sa zmestí aj viac piercingov vedľa seba a skvele v ňom vyniknú kombinácie ako „snakebite“ (uhryznutie hada) pozostávajúce z dvoch identických drobných kovových guličiek vedľa seba.

Tunely a plugy vyžadujú piercing väčších rozmerov, nasledovaný vložením širšej obruče (prípadne plného kruhu) vypĺňajú celé vnútro otvoru.

Akupunktúrne body: oči, čelo, žalúdok, jazyk a poschodie, mandle, úzkosť, podráždenosť, depresia, chuť na slané

Prepichnutie valeriány (tragus), teda silnejšej časti chrupavky vo vnútri ušnice, kde sa stretáva s kožou tváre môže byť bolestivejšie. Hojenie trvá aj niekoľko mesiacov a urýchliť sa dá len prísnym dodržiavaním hygienických zásad. Na valeriány sa najlepšie vynímajú drobné tvary ako srdiečko, hviezdička alebo lístok.

Akupunktúrne body: nadobličky, hltan, nos, ústna dutina, chuť na sladké, imunita

Bezprostredne nad lalokom, oproti valeriány, leží protikozlík ukončujúci špirálu ušnice. Prepichnutie tejto časti ucha patrí tiež k bolestivejším a zacelenie prebieha v rozmedzí 6–12 mesiacov. Štýlovo sa tu ujme takmer všetko od krúžkov, cez pozdĺžne tvary až po menej všedné prepojenie s lalokom, alebo protiľahlým valcom prostredníctvom činky, či retiazky.

Akupunktúrne body: maternica, malátnosť, nevoľnosť

Predĺžením protikozlíku smerom nahor je anti-helix (protislimák), oblúk medzi vonkajšou líniou ušnice a jej dutinou. Piercing anti-helixu je všeobecne považovaný za najbolestivejší v rámci ušnice. Názory na to, či viac bolesti spôsobuje samotné prepichnutie, alebo až vloženie šperku sa rôzni. Hojenie zaberie 4–6 mesiacov. Svojím formovaním však anti-helix ponúka priestor pre mnoho originálnych variácií a rovnako skvele sa sem hodia činky, krúžky a šperky kopírujúce oblúkový tvar.

Akupunktúrne body: srdce, slezina, pľúca, žalúdok

Horná časť protislimáka je ukončená miernym výstupkom nazývaným rameno anti-helixu . Zákrok v tejto časti je stredne bolestivý a rana sa zahojí za 3–4 mesiace. Aj keď ide o menší priestor, pristanú mu krúžky aj drobné labrety.

Akupunktúrne body: pankreas, obličky, zápcha, sciatický nerv

Vonkajší závit ušnice (helix) začína tiež stočeným ramenom ( crus helix ), priamo nad valeriány. Bolesť v tejto časti býva označovaná ako tupá aj keď nie príliš výrazná. Liečenie je dlhšie, 6–9 mesiacov. Populárnym šperkom sú kruhové náušnice orientované smerom dovnútra ušnice. V časti spojenej s kožou tváre (predný helix) nájde uplatnenie aj rad menších kamienkov.

Akupunktúrne body: črevá (tenké, hrubé, slepé), žlčník, vysoký tlak, maternica

Helix je obvykle najväčšou a najvýraznejšou časťou ľudského ucha. Po jeho obvode je možné umiestniť takmer každý z dostupných piercingových tvarov a taktiež ich rôzne kombinácie. Bolesť je relatívne nízka a zacelenie nezaberie viac ako 6 mesiacov. Špecifickou a pomerne populárnou formou piercingu helixu je takzvaný industrial, spočívajúci v prepichnutí na dvoch miestach. Oboma otvormi potom prechádza dlhšia, výrazná činka.

Akupunktúrne body: záhlavie, krčná chrbtica, hrudník, ramená, pečeň, ruky, paže, zápästie, lakte, prsty na rukách, nohy

História a kultúrny význam piercingu

Uši

V roku 1991 vyvolal senzáciu nečakaný nález 5300 rokov starej múmie v rakúskom ľadovci Schnalsal. Pomenovaná bola Ötzi a stala sa ihneď predmetom intenzívneho výskumu. Jedným z prvých zistení bolo, že Ötzi mal prepichnuté oba ušnice, a to dierkami s priemerom 7–11 mm. Dá sa preto konštatovať, že história piercingu siaha minimálne do obdobia neolitu.

Kultúrny kontext prepichovania uší sa však objavuje až neskôr. U mnohých kmeňov bola jeho podstatou symbolika iniciácie za plnohodnotného dospelého člena. Piercing zároveň vyjadroval aj príslušnosť ku kmeňu, pri stretoch s cudzincami, a spoločenské postavenie nositeľa v kmeňovej hierarchii. Ženy na Aleutských ostrovoch ležiacich medzi Aljaškou a Kamčatkou si uši prepichovali tvrdými fúzmi uškatcov, čo im malo zaistiť za manžela dobrého lovca.

Ako estetickú záležitosť chápali náušnice Rimania za vlády Caesara, aj šľachta viktoriánskej éry. Praktickejší prístup k piercingu mali námorníci. Do uší si zlaté náušnice dávali pre prípad, že keby nečakane zomreli, pokrylo by zlato z ucha náklady na pohreb. Mnohí ľudia tiež verili, že démoni do tela vchádzajú cez ucho a náušnice s religióznou symbolikou im v tom môžu zabrániť.

Nádherným príkladom umeleckej fascinácie piercingom je známy obraz Johannesa Vermeera Dievča s perlou.

USA

Keď biblický Abrahám našiel pre svojho Izáka nevestu Rebeku, dohodu spečatil tým, že jej daroval zlatý krúžok do nosa. Antropologické štúdie dokumentujú, že nešlo o nič neobvyklé, národy Beduínov a Berberov aj mnohé indické etniká si nosy prepichujú už od nepamäti.

Pery

Prepichovanie pier je typické pre niekoľko afrických národov. Veľké dekorované disky vkladané do otvorov v perách reprezentujú pôvod sveta, ktorý, ako veria, vznikol tkaním nite medzi zubami bohyne-pramatky. V niektorých kmeňoch sú disky predmetom zvýraznenia ženskej krásy a ich veľkosť indikuje u slobodných mladých žien aj výšku vena.

Jazyk

U mayských a aztéckych kňazov mal piercing jazyka dvojaký účel. Bol prostriedkom, ako božstvám obetovať vlastnú krv a predstavoval aj bránu do svetov extatického tranzu a zmeneného vedomia. Prepichovanie jazyka bolo bežnou praxou aj pre fakírov – moslimské askety. V súčasnosti už ide o bežný fenomén obľúbený hlavne u mladších generácií.

Pupok

Piercing v oblasti pupku bol v starovekom Egypte znakom faraóna. Ten bol jediným, kto mohol mať túto časť tela ozdobenú šperkom. Pokiaľ sa zistilo, že si nechal pupok prepichnúť niekto s nižším postavením, hrozila mu poprava.

Naozajstnou renesanciou pre tento druh ozdoby boli až 90. roky minulého storočia, kedy sa piercingy v pupku začali objavovať na svetových módnych mólach av hudobných videoklipoch. V známom hite rockovej skupiny Aerosmith Cryin’ sa takto nechala skrášliť herečka Alicia Silverstone.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *