Nezaradené

V hlavnej úlohe- Perly

Perly sú šperkom, ktorý nevyšiel z módy ani po viac ako tisíc rokoch. Tieto kúzelné skvosty sú jedným z najkrajších prvkov, ktoré sa v šperkoch nachádzajú. Ich kúzlu podľahli aj najväčšie ikony ako sú Coco Chanel, či Marylin Monroe, ktoré im pravidelne robili spoločnosť ako doplnok tých najluxusnejších šiat. Odkiaľ pochádzajú a prečo sú perly vlastne také cenné? 

Pôvod perly

V skratke by sa dala perla definovať ako jeden z  najstarších drahokamov,  ktorý sa teší obľúbenosti už viac ako tisíc rokov. Sú výnimočné nielen svojim výzorom, ale najmä tým, že ide o drahokam, ktorý sa vyvíja vo vnútri živého organizmu. Z tohto dôvodu sa perly neťažia, ale hľadajú. Práve v tom spočíva ich  vzácnosť a jedinečnosť . Perly vznikajú v ustrici alebo v lastúre. Rozdiel medzi nimi je v počte vyprodukovaných perál. Kým je ich  v lastúre asi dvadsaťpäť, v ustrici sú len dve. V momente, keď do ich vnútra vnikne cudzí predmet, zaujmú obranú reakciu, ktorou je vylučovanie perlete a obaľovanie tohto predmetu. Vo výsledku to poznáme ako dokonalú, okrúhlu perlu. Cudzím predmetom môže byť napríklad zrnko piesku, úlomok perlete, alebo čokoľvek iné.

Kultivácia perál

V prípade, že nejde o prírodné, ale o  umelé vypestované  sladkovodné perly, tzv. „kultivované perly“, do vnútra ustrice alebo lastúry sa implementuje malý kúsok tkaniva z inej ustrice. Pri morských perlách sa väčšinou vkladá opracovaná časť mušle v tvare gule s kúskom časti ustrice. Postupom času sa na vrstvu perlete nabaľuje tento cudzí predmet, a tým vzniká perla. Dĺžka tohto procesu závisí od druhu mäkkýša, ktorý ju produkuje, a spravidla od 6 mesiacov do niekoľkých rokov.

Práve vďaka kultivácii sa perly stali  lacnejšími a široko dostupné.  V súčasnosti sa v klenotníctve vyskytujú najmä kultivované perly, nájsť pravú prírodnú perlu je skôr raritou. Je to práve z dôvodu ich vzácneho výskytu a skutočnosti, že ich hľadanie je spojené s veľkým nebezpečenstvom .

Farba a tvar perál

Pod menom perla si ako prvý predstavíme biely, okrúhly a lesklý drahokam. Perly však spoznáme aj v iných formách, napríklad  v tvare slzy alebo oválu.  Rovnako ani ich farba nie je vždy biela. Ďalšími farbami, ktoré sa v šperkoch vyskytujú najčastejšie sú  smotanová, ružová, šedá, modrá alebo aj čierna.  Ak má perla navyše tzv. „orient“ patrí medzi cennejšie ako bez neho. Ide o farbu, ktorá sa označuje ako  „dúha farieb “.

Najpodstatnejším faktorom ovplyvňujúcim konečnú farbu perly je genetika, konkrétne farba mušle. Významnú úlohu však môžu hrať aj kvalita vody, prísun nutrientov a zdravia ustrice, či lastúry.

Čo označuje ich cenu ?

Tak ako diamanty, rovnako ako perly, sú  jedinečné a bezkonkurenčné.  Ich hodnota závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je  tvar  – čím je perla asymetrickejšia, tým je ich hodnota vyššia. Akékoľvek viditeľné nezrovnalosti vo svojom tvare znižujú ich hodnotu, a preto sa také perly využívajú najmä v strieborných šperkoch.

Ďalším ukazovateľom je ich  farba . Medzi najdrahšie perly sa zaraďujú tie v  zlatej farbe, alebo perly s ružovým povrchom.  Pri cene je tiež rozhodujúce aj to, odkiaľ perla pochádza. Morské perly majú spravidla  vyššiu hodnotu  ako tie riečne, a kombinujú sa preto skôr s diamantmi.

 

Veľmi dôležitá je aj  kvalita perlete a povrchu perly.  Keďže krásu perly odráža hlavne svetlo a lesk, na jej povrchu sa dá zistiť, do akej miery je perla kvalitná. Keď je príliš tenká, alebo sa vyznačuje zlým perlovým vrstvením, hneď sa to prejaví na jej nedokonalosti.

Na to, aby perly nestratili svoj lesk ani po rokoch, je potrebná  pravidelná starostlivosť . Vzhľadom na to, že sú v porovnaní s ostatnými drahokamami o niečo mäkšie, vyžadujú si tiež  opatrnejšie zaobchádzanie.  Ste už majiteľkou tohto výnimočného šperku? Prečítajte si aj ako sa starať o perly.

 

Formálne hodnotenie a stupňovanie kvality štyroch hlavných druhov perál zohľadňuje tvar, lesk, silu zrkadlenia (čím vyššiu, tým lepšiu), absenciu škvŕn na povrchu, vzájomnú vzdialenosť vrstiev perlete (čím hustejšie sú, tým lepšie) a súlad s ostatnými perlami toho istého typu.

Systém označenia kvality využíva kódy pozostávajúce z veľkých písmen abecedy ( AAA, AA, AB, A+, C a podobne). Najkvalitnejšie perly každého druhu však majú svoje špecifické slovné označenie:

Juhomorské perly – Najvyšší stupeň / Drahokam (Top Grade / Gem grade)

Tahitské perly – Najvyšší stupeň / Drahokam (Top Grade / Gem )

Perly Akoya – Hanadama

Sladkovodné perly – Freshadama

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *