Nezaradené

Ako zloziť zaseknutí prsteň?

Zaseknutý prsteň môže okrem fyzického nepohodlia či zdravotných rizík vyvolať aj obavy, ako ho dostať z prsta dole. Nie je však dôvod na paniku, pretože sa dá stiahnuť hneď niekoľkými spôsobmi.

Príčin, prečo prsteň uviazne na prste, môže byť celý rad – menší priemer prsteňa, než by bolo žiaduce, opuch prsta spôsobený zranením, artritídou, pichnutím bodavého hmyzu, či zvýšenou vonkajšou teplotou, ale aj prirodzené zväčšenie prsta s pribúdajúcim vekom alebo v tehotenstve. 

V prípade, že si zaseknutý prsteň z prsta včas neodstránite, začne pôsobiť ako škrtidlo a vyvolávať chronický stres. Riskujete tak vážnejšie zdravotné komplikácie, obmedzenie prúdenia krvi, stratu hmatového vnemu a poškodenie šľachového väziva nevynímajúc. Zdravie je samozrejme prvoradé, ale vyhnúť sa znehodnoteniu šperku pri jeho mechanickom odstraňovaní je aj v záujme každého, komu prsteň zostal na ruke.

Pokiaľ prsteň nejde pohodlne sňať, zachovajte chladnú hlavu a nesnažte sa ho z prsta strhnúť násilím. Zvážte situáciu a podľa potreby sa ho pokúste zložiť jedným z nasledujúcich spôsobov. Avšak pri podozrení na poranenie prsta, čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc.

Krútenie

Prsteň pevne uchopte medzi dva prsty voľnej ruky. Súčasným točením a miernym ťahom sa ho snažte postupne, najmiernejším možným pohybom, postupne stiahnuť z prsta. Prsteň neťahajte násilím. Vyskúšať môžete súvislé krútenie v jednom smere, otáčanie zo strany na stranu aj jemné kmitanie dopredu a dozadu. Vhodné je aj uvedené pohyby striedať.

Zdvihnutie ruky

Slabší opuch prsta môžete účinne zredukovať tým, že zdvihnete ruku a dlaň niekoľko minút (5 až 10) podržíte vo výške nad ramenom. Po vykrvení prstov opuch ustúpi a prsteň jemne stiahnite. Zároveň so zdvihnutím ruky môžete na prst aplikovať aj ľadový obklad.

Schladenie

Druhým jednoduchým spôsobom, ako aspoň dočasne eliminovať opuch, je ponorením ruky do ľadovej vody. Chladom sa priemer prsta prirodzene zmenší a prsteň môže povoliť.

Lubrikácia

Vytvorením klzkej vrstvy na pokožke prsta uľahčíte pohyb prsteňa. Ideálnou substanciou na tento účel je napríklad kozmetická vazelína, ktorá sa pomaly vstrebáva do pokožky. Vyskúšať môžete aj kuchynský olej, maslo, krém na ruky, detský olej, mydlo alebo šampón. Dôležité je, aby lubrikant neobsahoval agresívne látky a nespôsobil zbytočné podráždenie kože, či poškodenie prsteňa.

Po nanesení klzkej vrstvy na prst sa snažte prsteňom mierne otáčať zo strany na stranu a zľahka ho potiahnuť smerom von. Dbajte na to, aby sa lubrikant dostal aj pod prsteň, čo uľahčí jeho pohyb ešte viac.

Dentálna niť

Táto metóda prvej pomoci využíva na odstránenie zaseknutého prsteňa pomôcku v podobe dentálnej nite. Jeden koniec nite prestrčte pod prsteň smerom k zápästiu a vytiahnite ho asi 5 cm. Druhú časť nite, vytŕčajúcej spod prsteňa smerom von z ruky, začnite omotávať okolo prsta až po jeho koniec. Mala by byť omotaná husto a relatívne natesno, aby prst stlačením zúžila. Niť by sa však nemala zarezávať do pokožky, ani spôsobovať ďalšiu bolesť. Tento koniec nite dôkladne upevnite.

Potom uchopte druhý (voľný) koniec a špirálovým obtáčaním okolo prsta ho ťahajte smerom k jeho koncu. Niť sa vám takto podarí z prsta postupne odvinúť. Spolu s tým, ako sa bude niť z prsta odmotávať, sa bude po malých kúskoch posúvať aj prsteň. Pokiaľ sa prsteň posunie len o kúsok, celý proces môžete zopakovať viackrát. 

 

Špeciálne nástroje

Moderné technológie priniesli aj špeciálne nástroje na odstránenie zaseknutých prsteňov. Tie kombinujú kompresiu prsta pomocou tlaku (podobný princíp, ako pri štandardnom domácom tlakomere), špeciálny lubrikant a presný, predpísaný postup pohybu prsteňom.

Pokiaľ je prsteň nižší materiálne, umelecké či sentimentálne hodnoty, môžete zvážiť aj jeho mechanické odstránenie prerezaním. Zlatníctvo a šperkárstvo disponujú špeciálnou pílkou presne na tento účel a bezbolestný úkon vykonávajú na počkanie.

Čo urobiť po odstránení prsteňa

Čo najskôr potom, ako sa vám podarí dostať prsteň dole, celý prst vydezinfikujte a natrite upokojujúcim dermálnym krémom. Prst nechajte niekoľko dní „odpočívať“ a nenasadzujte si naň žiadny (ani širší) prsteň. Načas sa tiež vyhýbajte fyzickej záťaži celej ruky.

Čo sa prsteňa týka, ošetrite ho prípravkom na daný druh kovu a odložte. Zvážte možnosť odborného zväčšenia jeho priemeru, čo je služba, ktorú zlatníci bežne poskytujú, ale nie je aplikovateľná na všetky druhy drahých kovov.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Aby ste predišli poraneniu a infekcii, je pri znateľných indikáciách vážnejších problémov lepšie sa odstraňovaniu prsteňa na vlastnú päsť vyhnúť a navštíviť lekára. K takým znameniam patrí silný, so zápalom spojený opuch prsta, tržná rana, zmena prirodzenej farby pokožky i strata hmatového vnemu pri dotyku prstom.

Prevencia

Najlepšou prevenciou pred nepríjemnosťami spojenými so zaseknutým prsteňom je nenasadzovať si ho vždy a za každú cenu. Najmä v horúcom počasí, pri športe, manuálnej práci, nosení ťažkej batožiny, či zdravotných problémoch spojených s opuchom prstov je rozumnejšie prsteň odložiť a nasadiť si ho len príležitostne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *