Nezaradené

Aké šperky zvoliť na ples?

Dokonalú plesovú róbu musia dopĺňať rovnako bezchybne zvolené šperky.

Plesy nie sú ani zďaleka len o predvedení vašej obratnosti pri viedenskom valčíku. Ponúkajú aj príležitosť vystaviť na obdiv vaše konverzačné schopnosti, ovládanie spoločenskej etikety a predovšetkým zažiariť dokonalým štýlom. Ten musí byť vyváženým mixom účesu, make-upu, šiat a šperkov. A inak to nebude ani túto sezónu.

Pokiaľ nemáte úplnú istotu v tom, ktorý kus z vašej klenotnice zvoliť k danému typu večerných šiat, nemajte obavy. Cit pre výber šperkov je možné kultivovať a môže byť prvým krokom k vášmu prevzatiu kontroly nad formovaním celého zovňajšku do podoby, v ktorej do seba všetko bezchybne zapadá.   

Dobrým štartovným bodom je tvar dekoltu. Často tvorí najvýraznejšiu, určujúcu líniu celého outfitu as ohľadom na ňu je nutné prideliť funkcie aj jeho ostatným častiam, v prvom rade šperkom.

Priama vodorovná línia

K šatám bez ramienok, s priamou horizontálnou líniou výstrihu, sedí niekoľko druhov náhrdelníkov. Nie sú limitujúce a môžete preto pokojne siahnuť po náhrdelníku na štýl obojku, alebo aj po voľnejších typoch. To isté platí aj pre dĺžku náušníc. Ak máte krátke, či zopnuté vlasy, s tvarom aj veľkosťou náušníc sa môžete pohrať.

Výstrih pod ramenami

Trend vodorovnej línie, pokračujúcej cez paže pod ramenami, má potenciál sťahovať pozornosť na vašu tvár – výstrih môže pôsobiť ako spodný okraj portrétu. Na vyváženie je vhodný žiarivý, stredne veľký a mierne uvoľnený náhrdelník. Kontrastujúca tmavšia, opálená pleť celý efekt ešte viac zvýrazní.

Dekolt v tvaru srdce

Romantiku obrysu srdca je možné podčiarknuť kratším a silnejším farebným náhrdelníkom. Balans celému výzoru dodáte aj navrstvením náramkov na obnažených rukách.

Výstrih v tvare „V“

Pri tomto obľúbenom strihu záleží veľa na jeho hĺbke aj na type vašej postavy. Čím hlbšie véčko siaha, tým viac ho treba nechať vyniknúť, najmä pri vyššej a štíhlej postave. Krk je možné v takom prípade nechať bez náhrdelníka, alebo ho ozdobiť len niečím veľmi jemným. Tenká, dostatočne dlhá retiazka patriaca paralelne s okrajmi výstrihu až tesne nad jej koniec úplne postačí. Vhodné budú aj menšie náušnice.

Pri výstrihu končiacom vyššie a pri plnšej postave vyberte jednoduchý náhrdelník s jedným menším, ale zreteľným kameňom, napríklad oválneho tvaru.

Iluzórne línie

Jemná, priesvitná textília prekrývajúca hlbší výstrih je tiež sama o sebe dostatočne nápadným prvkom, ktorý najlepšie zapôsobí bez ďalšieho prikrášľovania. Skvelým komplementom budú voľne visiace náušnice aj väčší romantický prsteň.

Vysoký výstrih

Či ho doplníte náhrdelníkom je otázkou osobnej preferencie, materiálu šiat a farebnej harmónie. Obe varianty, s náhrdelníkom aj bez neho, môžu vyznieť rovnako dobre. Keď sa pre neho rozhodnete, dbajte na to, aby sa nestratil. Pokiaľ to skúsite bez neho, dokonalou kompenzáciou budú dominantné náušnice, či už kruhy alebo dlhšie voľné kúsky.

Pravidelný hranatý dekolt

Dodržanie geometrickej pravidelnosti prinesie najväčší benefit. Neznamená to však obmedzovať sa iba šperky s prevahou pravých či ostrých uhlov. Kruhové, eliptické, alebo vlnovkové elementy budú nemenej adekvátne. Prívesky na krku, náušnice, prsteň aj náramok budú s hranatým výstrihom ladiť skvele.

Línia cez jedno rameno

Róba s jedným odhaleným ramenom volá po odvážnych objemných náušniciach. Mali by mať silnejšie a plnšie tvary, aby svojim objemom po oboch stranách navrátili rovnováhu. Druhým úžasným doplnkom tu bude náramok na ruke obnaženej strany. A opäť sa nemusíte báť väčšieho objemu. Pokiaľ trváte aj na náhrdelníku, nemal by príliš presahovať nad pokožku.

Výstrih na chrbte

Pri otvorenom chrbte je dôležité mať na pamäti komfort a držanie tela pri chôdzi aj tanci. Predsa len, pocit šperku, visiaceho niekde medzi lopatkami, nie je každodennou záležitosťou, a keď k tomu pridáte pohyb pri tanci vo vysokých podpätkoch, môže sa ľahko stať, že telo stratí optimálny postoj. Zvoľte preto len niečo veľmi ľahké, váhou takmer zanedbateľné. Náhrdelníky s dvoma-tromi súmerne pod sebou uloženými oblúkmi, alebo jednu vertikálnu líniu s perlami v pravidelných odstupoch. Pre odľahčenie môže vychádzať z chokera.

Farby

Čo sa kombinácie farieb týka, môžete sa vydať jednou z dvoch overených ciest – držať sa v medziach odtieňov určených farbou šiat, alebo sa pokúsiť o rafinovaný kontrast.

Prvý spôsob uprednostnite keď sú šaty viacfarebné. Šperky môžu potom dotvárať postupnosť farebnej škály, či už zažiaria ako najjasnejší z odtieňov, alebo budú tichou decentnou podporou živších farieb šiat. Spoľahnúť sa môžete v prvom rade na kamene, ktoré ponúkajú dostatok farebných variácií presne na tento účel.

Najpôsobivejší protiklad vznikne, ak sú šaty jednofarebné. Vtedy budú ideálnym pozadím pre šperky z opačného konca spektra farieb. Tu budú, popri kameňoch, dôležité i drahé kovy, ich lesk, presný odtieň a celkový výraz.

Tvary

Štandardný ples je formálnou záležitosťou, preto nemusí byť tým pravým miestom pre prílišnú výstrednosť. Naopak, môže byť skvelým priestorom na voľbu doplnkov v duchu hesla „krása sa ukrýva v jednoduchosti“.

U náhrdelníkov dajte šancu rovným, ľahším, súmerným tvarom, a to ako u príveskov, tak u retiazok, na ktorých visí. Trblietajúce sa kamienky sú neodmysliteľnou súčasťou každého plesu, a tak sa nebojte, že to preženiete. Predĺžené tvary, ako kvapka, úzky dlhý kryštál, vajcia, či diamant sú pre túto príležitosť dokonalé. Ako už bolo povedané, veľa závisí od výstrihu, ale ani vrstvenie retiazok nemusí byť nutne nevhodné.

Výber náušníc by mal zohľadňovať účes, šaty aj vašu tvár. K vyčesaným vlasom sedí dlhé, blýskavé a voľne visiace. Určite vás nezahanbia ani menšie, s rozoznateľným kameňom. Rozpustené vlasy doplnia zase malé perlové a rovnako dobre poslúžia aj drobné, nenápadné diamantové kamienky, hoci aj niekoľko vedľa seba.

Prstene a náramky nemusia byť hlavným pútačom pozornosti. Odhaleným pažiam však môžu pridať váhu, a to najmä u dám s chudšou postavou. Štýlovo by mali zodpovedať celému výzoru, teda trblietavé kamene, tenké kruhy nevtieravých kontúr a farby v rámci pravidiel, ktoré si sama určíte.

Oblečenie

Na pozvánke väčšinou nájdete aj odporúčané oblečenie na ples, ktoré by ste mali dodržať. Štandardné pravidlá rozdeľujú vhodné oblečenie na malú a veľkú večernú toaletu. Malá večerná toaleta je vhodná na menšie plesy a pozostáva z dlhých elegantných šiat s dlhšími rukávmi v tmavších farbách. Veľká večerná toaleta je synonymom významných a prestížnejších plesov, kde sú dámy oblečené v dlhých róbach až po zem z kvalitných materiálov av rôznych farbách. V žiadnom prípade nie sú na ples vhodné krátke šaty.

U pánov nazývame malú večernú toaletu „black tie“ a veľkú večernú toaletu „white tie“. Black tie sa skladá z formálneho večerného obleku (smoking), teda klasické čierne jednoradové sako, čierna vesta, čierne nohavice, motýlik v rovnakej farbe a biela košeľa s manžetami. White tie je už špecifický čierny oblek, pánsky frak, ktorý poznáte podľa krídielok vzadu, bielej vesty, bieleho motýlika, bielej košele s vysokým golierom a čiernych nohavíc s dvojitými lampasmi bez záložiek. K obom druhom oblečenia sa nosia čierne lakované topánky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

ERROR: Sorry, human verification failed.